Depilacja dla wielu z nas jest zabiegiem wykonywanym regularnie, czy to samodzielnie, czy też przy pomocy działań specjalistów. Powszechnie używane metody wpływają także na kondycję skóry. Nie oznacza to jednak, że każda z nich oddziałuje na nią negatywnie. Powinniśmy więc ze szczególną uwagą dobierać nie tylko sam rodzaj depilacji, ale też dodatkowe kosmetyki oraz akcesoria przeznaczone do jej wykonywania. Porady zasięgnąć można w wyspecjalizowanej placówce, takiej jak salon kosmetyczny lub centrum medycyny estetycznej. Szybko rozwijający się rynek usług w tym zakresie dotarł już do każdego miasta. Nie powinno więc stanowić to dla nas problemu bez względu na to, czy mieszkamy w stolicy, Białymstoku czy niewielkiej miejscowości. Zanim do tego dojdzie, warto zapoznać się z garścią informacji na temat reakcji skóry na różne praktyki usuwania owłosienia. Dzięki temu nawet jeśli zamierzamy kontynuować je tylko w domu, łatwo unikniemy podstawowych błędów.
Domowe sposoby depilacji
Pozbywanie się włosków na ciele stanowi dla wielu osób jeden z licznych domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonujemy go z różnych pobudek od estetycznych, po zdrowotne. W domu jednak nie stosujemy skomplikowanych metod, takich jak depilacja laserowa, ponieważ najczęściej używamy do tego maszynek – jednorazowych lub wielokrotnego użycia. Podstawową zasadą używania ich powinno być wcześniejsze odkażenie powierzchni ostrzy za pomocą alkoholu. Podobnie należy zrobić po zakończeniu golenia. Pozwoli to uniknąć stanów zapalnych, zwłaszcza że maszynki często uszkadzają naskórek, a ich stosowanie prowadzi w niektórych przypadkach do zacięć. Natomiast zanim nałożymy jakąkolwiek piankę do usuwania włosków, bezwzględnie musimy dzień wcześniej sprawdzić, czy nie uczula nas ona, nakładając ją na niewielki fragment skóry. Jeśli natomiast zdecydujemy się na metody wyrywania, korzystajmy raczej z past cukrowych, a nie wosku, który jedynie używany przez profesjonalistów nie uszkadza naskórka.
Depilacja w salonie
Po usługi świadczone w salonach kosmetycznych sięgamy najczęściej wtedy, kiedy zamierzamy cieszyć się efektem gładkiej skóry przez długi czas. Stąd w ich ofertach znajdują się zabiegi, takie jak laserowe usuwanie owłosienia oraz depilacja woskiem. O ile nieumiejętne wyrywanie może uszkadzać naskórek, o tyle wykonane przez specjalistę jest szybką i skuteczną metodą na pozbycie się włosków nawet na kilka tygodni. Pierwszy ze sposobów pozwala natomiast na uzyskanie efektu trwającego wiele miesięcy. Samo zastosowanie lasera może się znacząco różnić w zależności od naszej karnacji, a także tego, jaki mamy typ owłosienia. Ze względu na szybsze oddziaływanie wiązki lasera na wybarwione miejsca, lepsze efekty można zaobserwować, kiedy nasza skóra mocno kontrastuje z włosami w odcieniu brązu lub czerni. Dlatego też metoda ta w przypadku osób o ciemniejszej skórze i jasnym owłosieniu może doprowadzić do oparzeń, jeśli moc urządzenia została nieodpowiednio dobrana. Jednak stosowana przez doświadczone kosmetyczki jest w pełni bezpieczna. Pamiętajmy też o tym, że bez względu na rodzaj depilacji, który wybierzemy, nawilżanie skóry przed oraz po zabiegu jest kluczowe, aby zapobiec jej przesuszaniu oraz uszkodzeniom.